Viata ne aduce fata in fata cu oameni care au trait si au facut lucruri extraordinare. Fiecare om este o comoara, iar fiecare comoara este o experienta cu care te poti imbogati daca stii sa asculti.

La implinirea a 10 ani de la lansarea ALLVIEW in Romania, printre putinele clipe libere din eveniment, am putut sa primesc in dar povestea de viata a unuia dintre manageri de top din Romania, un fost pilot de vanatoare.

Experienta a fost cu atat mai frumoasa, cu cat am realizat ca se potrivea cu un exemplu pe care eu l-am dat studentilor din ASE. Din aceasta toamna am deschis al III-a an de internship(m-am bucurat de prezenta a peste 350 de studenti).

A existat cel putin o data in viata cand fiecare dintre noi a visat sa fie pilot de vanatoare, a dorit sa fie in pielea lui Tom Cruise in Top Gun. Ti-ai dorit sigur sa fii la bordul celor mai rapide masini din lume si sa zbori cu viteza sunetului.

Un zbor haotic al unei particule, o rasucire, esti un sac de adrenalina si curaj.

In fiecare zi esti pregatit sa infrunti jocul cu moartea. Fiecare pas care te conduce in cabina avionului poate fi ultimul. Chipul persoanei iubite, sunetul vocilor persoanelor dragi, totul arde cu reactia avionului in aer.

Nu ai voie sa fii obosit, nu ai voie sa fii incordat, nu ai voie sa pierzi niciun detaliu, nu te poti juca.

Cea mai mica eroare poate fi drumul tau catre ceruri. Zi dupa zi, zbor dupa zbor, trebuie sa fii la fel, viata este in mainile tale. Nu esti intr-un razboi, este viata ta de zi cu zi.

Un pilot de succes este cel care reuseste sa aduca de fiecare data avionul la sol. Un om de succes este un bun pilot de vanatoare.

Cristi Gheorghe

Articolul precedentCum masuram audienta pe tv?
Articolul următorManagement sportiv: Top CCJ
Cristian Gheorghe
A fost timp de aproape 6 ani (2006-2012) Director Executiv la Sportul Studențesc, iar începând cu 2012 s-a mutat in zona comerciala pe poziția de Country Sales Manager la Sport Evolution Group (SEG Team), liderul pieței de marketing sportiv din Romania. In 2020 are loc preluarea de catre eAd, compania care detine drepturile de transmitere pentru SuperLiga Romania si liderul pietei de profil in zona de media, continuând sa gestioneze drepturile de marketing pentru zona de stadioane. In cei peste 12 ani de activitate a acoperit peste 1456 de evenimente la nivel national( SuperLiga, Cupa României si Echipa Naționala a României), dar si Champions League, Europa League si Conference League pe zona de fotbal. In activitatea sa a reușit sa asigure in mod exclusiv expunerea brandurilor romanești la nivel international: World Women's Handball Championship Japan 2019, EuroBasket 2017, EHF Champions League si UEFA Champions League Qualifications. Este recunoscut pentru promovarea sportului școlar prin competiții ca Olimpiada Liceelor McDonalds(2012 - 2020), Alege Jucăria!( + 3500 de participanti/editie), Player Escort World Cup Brazil 2014 si Player Escort World Cup Russia 2018. Este inițiatorul primei scoli de marketing sportiv in Academia de Studii Economice, prima academie dedicata profesioniștilor si iubitorilor sportului - Sports Business Academy(2015) si este co-autor al manualului de Marketing Sportiv. Pentru proiectele sale unice din sport a fost inclus in "Introducere in Marketing", de Philip Kotler si Gary Armstrong( 2014).