Newsletter săptămânal despre Sports Business/ Business Sportiv – Editia 146.

  1. Gianni Infantino a încasat peste 6.133.000 de dolari în 2024 ca președinte al FIFA, sub formă de salarii, bonusuri și alte beneficii contractuale. Matthias Grafstrom, secretarul general al forului fotbalistic mondial, a încasat 2.262.000 de dolari în anul de referință.
  2. Echipa de baschet Barcelona a prelungit pe 10 ani licența de participare în EuroLiga, eliminând astfel posibilitatea de a se înscrie în NBA Europe. Real Madrid, Fenerbahce și ASVEL Villeurbanne nu au confirmat încă rămânerea în EuroLigă.
  3. Cristiano Ronaldo a fost cel mai bine plătit sportiv în 2025, cu venituri de 260.000.000 de dolari. Portughezul s-a aflat pe primul loc în top pentru al treilea an consecutiv. Primii 100 de atleți din listă au cumulat câștiguri de 6,05 miliarde de dolari.
  4. FIFA a aprobat un fond de premiere de 727.000.000 de dolari pentru turneul final al Cupei Mondiale 2026. Câștigătoarea va primi 50.000.000 de dolari, cu 8.000.000 peste suma încasată de Argentina pentru triumful din ediția 2022 și cu 12.000.000 în plus față de suma cu care a fost recompensată Franța, campioana mondială din 2018.
  5. Eintracht Frankfurt și Deutsche Bank au prelungit până în 2035 parteneriatul prin care arena formației din Bundesliga poartă denumirea instituției bancare. Valoarea totală a noului contract de sponsorizare este de 100.000.000 de euro.
  6. Max Verstappen are o avere netă estimată la peste 210.000.000 de dolari, fiind cel mai bine plătit pilot din istoria Formulei 1. Olandezul are contract până în 2028 cu franciza Red Bull, salariul de bază anual fiind de 55.000.000 de dolari. Împreună cu bonusurile, el poate ajunge la un venit de 70.000.000 de dolari pe an.
  7. Piața nutrimentelor pentru sportivi se mărește cu peste 8% de la an la an și va depăși valoarea de 53 de miliarde de dolari până în 2031. În regiunea Asia-Pacific se înregistrează cea mai însemnată creștere a cererii pentru alimentele care măresc capacitatea de efort, pe fondul interesului tot mai accentuat  pentru fitness al tinerei generații.
  8. Prima Sport a achiziționat drepturile tv pentru campionatul de fotbal al Turciei. În această competiție evoluează opt români, printre care internaționalii Ianis Hagi, Valentin Mihăilă și Denis Drăguș. Meciurile vor putea fi urmărite și online, pe platforma de streaming PrimaPlay.ro.
  9. FC Barcelona a încasat 9.000.000 de euro în urma triumfului din Supercupa Spaniei (3-2 în finală cu Real Madrid). Catalanii au primit 6.000.000 de euro numai pentru participarea la turneul găzduit de Arabia Saudită, cărora li s-au adăugat 1.000.000 pentru victoria din semifinale (5-0 cu Athletic Bilbao) și 2.000.000 pentru succesul din ultimul act.
  10. Pe fondul audiențelor tot mai bune înregistrate în China de meciurile de tenis, WTA a prelungit parteneriatul cu platformele de streaming Migu și Tencent. Site-urile menționate vor transmite toate competițiile desfășurate în afara acestei țări în sezonul 2026.

Powered by Sports Business Academy

Citeste si stirile de saptamana trecuta.

#SUNTEMSPORT #SportsBusiness #BusinessSportiv #SportsMarketing

Articolul precedentSports Business Drops #145
Articolul următorSports Business Drops #147
Cristian Gheorghe
A fost timp de aproape 6 ani (2006-2012) Director Executiv la Sportul Studențesc, iar începând cu 2012 s-a mutat in zona comerciala pe poziția de Country Sales Manager la Sport Evolution Group (SEG Team), liderul pieței de marketing sportiv din Romania. In 2020 are loc preluarea de catre eAd, compania care detine drepturile de transmitere pentru SuperLiga Romania si liderul pietei de profil in zona de media, continuând sa gestioneze drepturile de marketing pentru zona de stadioane. In cei peste 12 ani de activitate a acoperit peste 1456 de evenimente la nivel national( SuperLiga, Cupa României si Echipa Naționala a României), dar si Champions League, Europa League si Conference League pe zona de fotbal. In activitatea sa a reușit sa asigure in mod exclusiv expunerea brandurilor romanești la nivel international: World Women's Handball Championship Japan 2019, EuroBasket 2017, EHF Champions League si UEFA Champions League Qualifications. Este recunoscut pentru promovarea sportului școlar prin competiții ca Olimpiada Liceelor McDonalds(2012 - 2020), Alege Jucăria!( + 3500 de participanti/editie), Player Escort World Cup Brazil 2014 si Player Escort World Cup Russia 2018. Este inițiatorul primei scoli de marketing sportiv in Academia de Studii Economice, prima academie dedicata profesioniștilor si iubitorilor sportului - Sports Business Academy(2015) si este co-autor al manualului de Marketing Sportiv. Pentru proiectele sale unice din sport a fost inclus in "Introducere in Marketing", de Philip Kotler si Gary Armstrong( 2014).